W całym rejonie stołecznym oraz w innych częściach południowo-zachodniej Islandii wykryto zanieczyszczenie gazami wulkanicznymi. Z kolei w Kópavogur zmierzono dziś najwyższy poziom zanieczyszczenia powietrza odnotowany na obszarze stolicy, od początku erupcji wulkanów w serii kraterów Sundhnúksgígar.
Instytut Meteorologii ostrzega, że nad Reykjavikiem unosi się mgła, która zawiera gazy wydobywające się w wyniku trwającej erupcji. Instytucje rozesłały ostrzeżenia, a władze lokalne skierowały zalecenia m.in. do przedszkoli, aby te zrezygnowały z prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu. Zamiast na wycieczkach po okolicy, dzisiejszego dnia dzieci bawiły się na salach gimnastycznych.
Podwyższony poziom cząstek stałych
Konwencjonalne mierniki wykrywające dwutlenek siarki (SO2) nie wykrywają siarczanu SO4, który powstał po przekształceniu się związków chemicznych w atmosferze. Pomiary drobnych cząstek stałych, wykazują jednak zanieczyszczenie powietrza.
Dziś na stacjach pomiarowych w wielu miejscach w rejonie stołecznym odnotowano podwyższony poziom drobnych cząstek stałych i dwutlenku siarki.
Zanieczyszczenia dotykają nie tylko dzieci, ale także osoby starsze i osoby z chorobami współistniejącymi. „Czujemy pieczenie w oczach i drogach oddechowych, bóle głowy i senność” – mówi Svava S. Steinarsdóttir, przedstawicielka ds. zdrowia w Urzędzie ds. Zdrowia w Reykjavíku.
Osoby, które cierpią na zaburzenia układu oddechowego, a także dzieci, powinny unikać przebywania na świeżym powietrzu przez dłuższy czas i ograniczać aktywność fizyczną.
Pobity rekord zanieczyszczenia powietrza
„Jeśli chodzi o zanieczyszczenie dwutlenkiem siarki, który przedostaje się do obszaru stołecznego, obserwujemy wyższe wartości niż podczas poprzednich erupcji na półwyspie Reykjanes. Dzisiaj rano w Kópavogur zaobserwowaliśmy wartości do 700 mikrogramów na metr sześcienny, mówimy o wartościach chwilowych”, stwierdza Svava.
Zaleca się, aby w miarę możliwości zrezygnować z uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, w czasie znacznego zanieczyszczenia powietrza. W celu ochrony przed toksyczną mgłą, najlepiej pozostawać w pomieszczeniach, przy zamkniętych oknach i wyłączonej klimatyzacji.