Z najnowszego, cotygodniowego sondażu opinii publicznej przeprowadzonego przez Prósent dla gazety Morgunblaðið wynika, że Halla Tómasdóttir ponad dwukrotnie zwiększa swoje poparcie. Z sondażu dowiadujemy się również, że pozostali czołowi kandydaci tracą poparcie co oznacza, że Halla Tómasdóttir może z łatwością dołączyć do walki o fotel prezydenta.
Badanie opiera się na danych zebranych w dniach od 7 do 12 maja.
Spadek poparcia dla Halli Hrund
Jak wynika z sondażu, minister energetyki Halla Hrund Logadóttir, która w ostatnich sondażach dominuje na pozycji liderki, straciła w tym tygodniu znaczne poparcie. Zarejestrowała spadek z prawie 30% do 26%.
Drugie miejsce obejmuje Katrín Jakobsdóttir z poparciem o wielkości 19,2%. Na kolejnej pozycji znajduje się Baldur Þórhallsson – profesor nauk politycznych, z poparciem wynoszącym 17,9%. Natomiast trzecie co do wielkości poparcie uzyskał aktor – Jón Gnarr i otrzymał 13,8% głosów. Można zauważyć, że ci trzej kandydaci również tracą poparcie, w porównaniu z ostatnim sondażem.
Ponad dwukrotnie zwiększa liczbę głosów
Zaraz za Jón Gnarrem, z poparciem o wielkości 12,5% plasuje się Halla Tómasdóttir, która w ostatnim sondażu zarejestrowała dwukrotny wzrost głosów co może wskazywać, że odbiera ona poparcie czołowym kandydatom. Sądząc jednak po wynikach sondażu, prawdziwa walka o fotel prezydenta Islandii, toczy się pomiędzy Hallą Hrund i Katrín Jakobsdóttir.
Arnar Þór Jónsson również nieznacznie powiększa grono osób, które mu zaufały i otrzymuje 5,7% głosów. Steinunn Ólína uzyskała z kolei 1,8% głosów respondentów, a Viktor Traustason – 1,5%. Poparcie Ástthóra Magnússona, Ásdísy Ránar Gunnarsdóttir, Helgi Þórisdóttir i Eiríkura Ingi Jóhannssona wynosi poniżej jednego procenta.