Wczoraj wieczorem, o godzinie 21:26, rozpoczęła się dziewiąta już erupcja w kraterach Sundhnúksgígar na półwyspie Reykjanes. Ewakuacja pobliskich obszarów, w tym popularnej Błękitnej Laguny oraz Grindavíku, rozpoczęła się pół godziny wcześniej, po nagłym wzroście aktywności sejsmicznej i zmianach ciśnienia wykrytych w odwiertach.
Ewakuacja i rozwój erupcji
Ewakuacja przebiegła sprawnie. Z obszaru Błękitnej Laguny ewakuowano 1300 osób, a w Grindavíku ewakuowano mieszkańców przebywających w ponad 20 domach. Około godzinę po rozpoczęciu erupcji, nowa szczelina osiągnęła długość ponad 4 kilometrów, rozciągając się na północ i południe. Chociaż szczelina wciąż się powiększa, jej tempo wyraźnie spowolniło, co sugeruje, że erupcja wkrótce się ustabilizuje.
Największa aktywność wulkaniczna jest obecnie skoncentrowana na północnym krańcu szczeliny. W tym samym czasie siła erupcji na południowym końcu szczeliny wyraźnie spadła. Na chwilę obecną, nie ma bezpośredniego zagrożenia Grindavíku ani elektrowni w Svartsengi.
Poniższa ilustracja przedstawia przybliżoną lokalizację erupcji.
Obawy o infrastrukturę
Obrona Cywilna wyraziła zaniepokojenie możliwością uszkodzenia kluczowej infrastruktury w regionie. Największe obawy budzi możliwość zalania lawą rury doprowadzającej zimną wodę do Svartsengi. Jej uszkodzenie mogłoby spowodować, że cały region Suðurnes straciłby dostęp do ciepłej wody.
Aktywność sejsmiczna i warunki meteorologiczne
Od początku erupcji aktywność sejsmiczna w regionie była intensywna. Najsilniejsze trzęsienie ziemi, o magnitudzie 4,1, miało miejsce o godzinie 22:37, około trzech kilometrów na północny wschód od Stóra-Skógfell. Trzęsienie było odczuwalne w stołecznym rejonie Reykjavíku. Ostatnie tak silne trzęsienie miało miejsce 18 grudnia ubiegłego roku.
Obecne warunki meteorologiczne są korzystne, ponieważ silny północny wiatr odprowadza dym i gazy powstałe w wyniku erupcji nad ocean. To oznacza, że erupcja nie ma na razie wpływu na ruch lotniczy.
Stabilizacja aktywności
Według najnowszych danych Instytutu Meteorologicznego, aktywność sejsmiczna wyraźnie spadła po otwarciu nowej szczeliny w Sýlingarfell. Lawa z tej szczeliny płynie obecnie w kierunku Litla-Skógfell. Najbardziej aktywna pozostaje północna część szczeliny, co sugeruje, że erupcja nie będzie postępować dalej na południe. Możliwe jest jednak, że może się ona rozszerzyć na północ.
Obecnie tempo powiększania się szczeliny uległo znacznemu zmniejszeniu, a wypływ lawy spowolnił. Sytuacja w regionie pozostaje dynamiczna, ale na ten moment nie ma bezpośredniego zagrożenia dla kluczowej infrastruktury.